22.aprillil 2021.aastal toimus Moskvas rahvusliku teatripreemia „Kuldne Mask" pidulik auhindade üleandmise tseremoonia, mis viidi läbi juba 27 korda.
Autasustamistseremooniale eelnes Kuldse Maski festival, mille käigus näidati Moskvas eelmise teatrihooaja parimaid etendusi. Festivali jaoks olid kahe ekspertide nõukogu poolt välja valitud 56 parimat etendust 902 lavastusest.
Eestis on festival Kuldne Mask jäädvustunud teatrisõprade hinge aastast 2005, kui üks vene mõjukama teatribrändi projektidest sai rahvusvaheliseks.
Just Tallinnas toimus esimene vene teatripreemia laureaatide ja nominentide välismaine festival ja vastavalt 2016. aastal Kultuuriministeeriumi poolt tellitud sotsioloogilise uuringu andmetele oli teatrifestival Kuldne Mask Eestis tunnistatud kõige populaarsemaks. On tähtis, et Kuldse Maski austajaid on meie riigis väga palju ja iga aastaga nende arv kasvab.
Viieteistkümne aasta jooksul tutvus eesti publik euroopa teatriringkondade poolt tunnustatud silmapaistvate vene lavastajate töödega, kelle lavastused olid ka sel aastal auhinnatud erinevates kategooriates. Draama kategoorias on parimaks lavastajaks kuulutatud Jury Butusov. Andrei Moguchy „Muinasjutt viimsest inglist" on tunnustatud parimaks etenduseks ja auhinna parima meesrolli eest sai Timofei Tribuntsev Dmitri Krõmovi etenduses „Boriss". Nende lavastajate etendused on korduvalt kaunistanud eesti festivali kava.
Sellel aastal tunnustati hulgaliselt provintsiteatreid-ja näitlejaid Južno-Sahhalinskist, Barnaulist ja teistest linnadest.
Festivalil Kuldne Mask Eestis on korduvalt esitatud etendusi Omski, Novosibirski, Permi, Jekaterinburgi ja Jaroslavli teatritelt.
Kahjuks ei toimunud 2020.aastal festival Eestis pandeemia tõttu. Eelmisel aastal ei näidatud enamusi etendusi ka festivalil Moskvas ja autasustamistseremoonia oli lükatud novembrisse ning toimus online-režiimis.
2021.aasta aprillis toimus online-platvormil traditsiooniline programm väliskülalistele Russian Case, mis tutvustab parimaid ja originaalsemaid teatrilavastusi ning avab suurepäraseid võimalusi professionaalseks suhtlemiseks.
Eesti delegatsioon oli alati „Russian Case" osalejatest kõige esinduslikum ja arvukam. Sel aastal laiendas online-formaat tunduvalt programmis osalemise võimalusi: 450 registreeritud külalistest, kes esindasid 39 riiki, enam kui 80 olid eesti teatritegelased. See on ehe näide sellest, et teater kui elamuste kunst liidab inimesi.
Festivali Kuldne Mask Eestis on oodata 2021.aasta sügisel ja see toimub isegi saalide täituvuse piirangute kehtestamisel. Juba lähiajal avalikustatakse uuendatud festivali programm ja mai keskel saabuvad piletid müüki.

Tutvuda „Kuldne Mask-2021" preemia laureaatidega saab siin:
- inglise keeles
- vene keeles