Nagu paljud teisedki meie riigi tähtsamad kultuurisündmused, jäi eelmisel aastal ära ka festival Kuldne Mask, osa selle programmist kanti üle aastasse 2021. Korraldajad täiendasid programmi värskete ja suuremat kõlapinda leidnud esietendustega ning loodavad,  et vaatajad saavad  vene teatrite paremaid lavastusi juba sel sügisel näha. Festival toimub 5.–26. oktoobrini Tallinnas, Narvas ja Kohtla-Järvel. Piletid saabuvad vabamüüki 21. mail.

Festivali kava on mitmepalgeline, kuid kahtlemata on eesti publiku jaoks kõige atraktiivsemaks Läti lavastaja Alvis Hermanise „Gorbatšov“ Moskva Rahvaste Teatrilt. Näidend põhineb dokumentaalsel materjalil ning jutustab loo Raissa ja Mihhail Gorbatšovi omavahelistest suhetest, mis kahtlemata mõjutasid maailma ajaloo kulgu. Kaht väljapaistvat tegelast kehastavad kaks suurt vene näitlejat – Tšulpan Hamatova ja Jevgeni Mironov.

Festivali Eesti programmi jõudis veel üks välislavastaja teos vene teatris. Tuntud Belgia koreograaf Jeroen Verbruggen pani kokku teatri Ballett Moskva kaks truppi – klassikalise ja kaasaegse tantsu oma ning jutustas äärmiselt efektselt ning väljendusrikkalt Ameerika tantsumaratonidest Suure Depressiooni ajastul, seda lavastuses „Tantsupõrand“.  See lavatükk on kavas eelmisest aastast, samuti ka Rahvaste Teatri „Iraani konverents“ Euroopa kõige tuntumalt vene dramaturgilt Ivan Võrõpajevilt, mis tunnistati aasta parimaks lavastuseks.

Festivali avab Moskva teatri Satirikon etendus-paradoks „Naljamehed“ A. Ostrovski vähetuntud näidendi ainetel. Lavastus, mille kriitikud on nimetanud kaasaegseks teatri kassahitiks armastusest ja vaesusest, on ilmselt huvitav vene psühholoogilise teatri austajatele ja demonstreerib meile sünteesi klassikalistest tavadest ning kaasaegsest lavastajatööst.

Festivali lõpetab etendus teatrilt Sovremennik, mille juhiks sai aasta tagasi Viktor Rõžakov, kes omal ajal on lavastanud ka Tallinnas, Eesti Draamateatris ning Vene Teatris. Oma esimeseks tähelepanuväärseks tööks uues teatris valis ta näidendi „Kogutud teosed“, mida pole kunagi varem mitte kuskil lavastatud. Õigupoolest pole seda varem isegi mitte avaldatud. Selle peamiseks teemaks on hüvastijätt minevikuga, pärandi ning pärijate saatus – need teemad on vene kultuuris alati tähtsad olnud. Lavastuses  teevad kaasa Sovremenniku erinevate põlvkondade juhtivad näitlejad.

Festivali programmis on ka nn laste weekend, mille raames mängib kolm etendust erinevas vanuses lastele mitmekordne Kuldse Maski preemia laureaat – teater Karlsson Haus. Lisandub ka Konstantin Raikini monoetendus „Oma häälega“, mida mängitakse Kohtla-Järvel. 

Etendused on varustatud sünkroontõlkega eesti keelde.

Muusikali „Miljonitüdruk“ Peterburi muusikalise komöödia teatrilt, mida varem plaaniti eelmise aasta programmist sellesse aastasse üle tuua, ei õnnestu mitmetel põhjustel siiski tänavu Eesti vaatajateni tuua. Piletid ostetakse tagasi või vahetatakse festivali mistahes teise etenduse piletite vastu.

 

Täieliku informatsiooni festivalist Kuldne Mask Eestis leiab siit: www.goldenmask.ee

Info piletite kohta: www.piletilevi.ee

Festivali peasponsoriks on kontsern BLRT.

Sponsorid ja partnerid: Spacecom AS, Skinest Grupp AS, RGR Metall OÜ, DBT AS, Amarantest AS, Russkij Dom MTÜ, Pernod Ricard Estonia OÜ.

Festival toimub Tallinna linnavalitsuse, Eesti ja Vene Föderatsiooni kultuuriministeeriumite ning Kultuurkapitali toel.

Meediasponsor on Postimees.