15. oktoober Alexela Kontserdimaja
Rahvaste Teater, Moskva 

Muusikal G. Aleksandrovi legendaarse filmi motiividel

Lavastaja: Maksim Didenko
Kunstnik, kostüümikunstnik: Maria Tregubova
Helilooja: Ivan Kušnir
Libreto autor: Konstantin Fjodorov, Maksim Didenko
Videokunstnik: Ilja Starilov
Valguskunstnik: Ivan Vinogradov
Koreograaf: Vladimir Varnava 

Näitlejad: Ingeborga Dapkunaite, Pavel Akimkin, Stanislav Beljajev, Sergei Jepišov, Gurgen Tsaturjan, Andrei Fomin, Vladimir Jerjomin, Mahib Jeskin, Daniil Rassomahhin, Pavel Rassomahhin, Aleksei Miranov, Vano Miranjan, Mihhail Spassibo, Armen Pogosjan, Sergei Pospelov, Semjon Denissov, Ilja Movtšan, Vartan Daraktšan, Anton Bulkin, Jaroslav Srodnõhh

Etenduse kestus 1 tund 45 minutit (ilma vaheajata)
12+

Lavastus oli 2018. aasta „Kuldse Maski“ longlistis. Osales programmis Russian Case 2018. aasta festivalil

Didenko on üks peamisi 30-aastaste lavastajate põlvkonna esindajaid, kelle loomingulist valikut võib määratleda kui sünteesteatrit: tema lavastustes on liikumist, heli, visuaalseid kujundeid – elemente, mis tihti on tähtsamadki kui sõna ja tekst. Nõukogude kultuuri mütoloogia on üks Didenko teatriuurimuse teemadest. „Tsirkus" on Grigori Aleksandrovi 1936. aasta filmi mastaapne lavaline tõlgendus.
Lavastus toob väga peenelt esile kahepalgelisuse, mis selles 30ndate aastate justkui tendentslikus filmis peitub: tolerantse nõukogudemaa moraalneüleolek Läänest koos oma rassiliste eelarvamustega muutub veel ka looks sisserännanud diiva populaarsusest. Lihtsamalt öeldes, nõukogude unistus rääkis ameerika aktsendiga: nõukogude töötajat tõmbas meretagune kaunitar, meretagune seksikus ja selle unistuse suutis täita ainult film.
Maksim Didenko lavastus aga räägib eelkõige unistuse jõust ja karismast. Aga ka unistuse (unistuse ja kunsti) ohtlikust karismast, mida Didenko vaatajate teadvuse peal lihtsa, kuid efektiivse operatsiooni abil katsetab. Mitte mingi karikatuursus, ei mingi kohutavus ega absurd, nagu näiteks diktaator-Lenin ja papist raketid, mitte mingid ettevaatusabinõud ei takista enesepettust, nõiduslikkuse ja lennustardi ootuses tardumist, tunnetele järele andmist, mis siis, et see on ilmselgelt lavastatud.
internetiväljaanne Gazeta.ru