See on näitus Peterburi arhitekti ja graafiku Boriss Kostõgovi (1940-2014) unikaalsetest töödest, mis kommenteerivad Fjodor Dostojevski romaani „Idioot" väga spetsiifilises olmeillustratsioonide žanris: kunstnik on kujutanud kangelaste elust detaile, näitab Piiteri materiaalset olustikku ja toponomastikat.

Romaan „Idioot" ilmus esmakordselt 1868. aastal ajakirja „Russkii Vestnik" veergudel. Sellest on möödas pea 150 aastat ja selle aja jooksul on sajad kunstnikud nii Venemaalt kui piiri tagant pakkunud Fjodor Dostojevski romaanile tuhandeid illustratsioone. Sellest, millisena nägi teost piiteri graafik ja arhitekt Boriss Kostõgov, jutustabki näitus Vene Teatri fuajees.
Näitus toimub peterburi arhitekti Jevgeni Gerassimovi isiklikul toetusel ja on külastamiseks avatud kuu aega.

Boriss Gennadjevitš Kostõgov (1940 – 2014) oli arhitekt ja unikaalne joonistaja. Tema illustreeritud kommentaarid on sisuliselt täiesti iseseisev žanr, mis taasloob hoolikalt romaani tolleaegset materiaalset olustikku.
Ta lähenes ülesandele kui arhitekt – süstematiseeris isegi ära linnavaated, mida teoses on kirjeldatud. Samal ajal süvenes ta aga ka detailidesse olustikukajastaja kirega. Kujutised ja allkirjad-tsitaadid on lehtedel segamini elustades nii väga omapärasel kombel Fjodor Mihhailovitš Dostojevski teose maailma. Illustratsioonid ja kommentaarid romaanile „Idioot" kujutavad endast 30-lehelist originaalset albumit. Neisse ei tohiks suhtuda kui nn „joonealusesse tõlkesse" graafilises keeles. Fragmendid romaani tekstist, linna kujutised ja kangelaste portreed on seotud tugevaks ning küllastunud substantsiks, mis on segatud autori rikkaliku fantaasia poolt väljamõeldud detailidega ning temapoolsete märkuste-kommentaaridega.
„Ja tema tööd on ajaloolase ja kunstniku ristteel, ta on ise tunnistanud, et töö käigus kandsid fantaasia ja analoogia ta vahel tekstist vägagi kaugele. On huvitav, et ühes inimeses on saanud kokku uurija anne, jutustaja-literaat ja kunstnik. See on sünteetiline anne, mis on nõukogudeaja inimese kohta haruldane", ütleb arhitekt Jevgeni Gerassimov, kelle toetusel antud näitus on kokku pandud: kogu nähtav graafika kuulub arhitekti isiklikku kogusse.

Lisainfot saab vaadata  SIIT